www.serkanturac.com 2017 Tüm hakları saklıdır.

Serkan Turaç

FIAP EFIAP /b  –  GPU ZEUS – HonSSS

 Öğrenimimi Halkla İlişkiler üzerine tamamladıktan sonra Fotoğrafçılık ve Kameramanlık eğitimi aldım. Fotoğrafa yerel bir gazetede başladım. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazeteler ve internet sitelerinde yazılarım ve de fotoğraflarım yayımlandı. Yurtiçi ve yurtdışında karma fotoğraf sergilerine katıldım. Ulusal ve Uluslararası alanda Fotoğraf ve Sinema jüri üyeliğim bulunmakta.  İmza atmış olduğu biri belgesel olmak üzere uzun ve kısa metraj filmlerde çeşitli görevler aldım. Son olarak kendi kısa filmimi Not’u çektim. Kısa filmimi İstanbul Yeşilçam sineması, Bodrum Cinemarine salonun da ve birçok dernekte gösterime sundum. Ödüllü Afis, DVD ve ktap kapak tasarımları bulunmaktadır. Fotoğraf seminerlerine çeşitli şirketlerin kulüpleri, dernekler, üniversiteler ve liselerde devam ettim. Danışmanlığımda; Fotoğraf sergilerinin yanı sıra gösteriler hazırladım. Birçok fotoğraf sevdalısına ışık tuttum. Son workshop’um Türkiye’de ilk olarak yapılan Hareketli fotoğraflar sergisi FOTOMOTION oldu. Eğitim verdiğim öğrencilerimle birlikte çalıştırarak ve üreterek,  ikisi uluslararası festival olmak üzere 4 ayrı sergi salonunda izleyici ile buluşturdum.

İFSAK ‘da uzun yıllar çeşitli görevler aldım. Yönetim Kurullarında bulundum. İFSAK  Eğitim birimde ve dergisinde görevler yaptım. 2013-2015 İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptım. İFSAK ve TFSF’nin eğitim kitabında görev alarak bölümler yazdım. Özel kurumların, derneklerin fotoğraf kulübü çalışmalarına rehberlik ediyorum. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar da bilirkişilik yapmaktayım. Yurtiçi ve yurtdışındaki fotoğraf yarışmalarında çeşitli derecelerim ve de ödülleri bulunmaktadır.

FIAP fotoğraf sanatı uluslararası fedarasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) EFIAP/b ünvanım ,GPU (Global Photographers International)tarafından ZEUS unvanım bulunmakta. İstanbul Fotoğraf Müzesinin Koleysiyon sergisinde bir fotoğrafımla yer aldım. Fotoğraf ve Video çalışmalarına devam etmekteyim. Türkiye’de, İFSAK, BÜFOD, BODRUMART,  üyesi, Sille Sanat Sarayı’nın, Halikarnas BOFSAD ve Muş Fotoğraf Sanatı Derneği’nin Onur üyesiyim.   Türkiye Fotoğraf Sanatı Delegesiyim.

Birçok yarışmanın düzenleme kurulunun yanı sıra Jüri üyesi olarak katıldığım ulusal ve uluslararası yarışmalar oldu; görev aldığım filmler arasında, İFSAK 50. yıl Belgeseli: Görüntü Yönetmenliği, Kısa Film: İZOCAM Aşkolsun Murat Kısa Filmi/ Yrd. Görüntü Yönetmeni, Yapımına destek verdiği filmler arasında ise, Arabesk, Ayna, Kapılar Kısa Filmleri bulunmakta. Halen birçok şirketin tanıtım filmlerinde yönetmenlik yapmaktayım.

Eğitmen olarak katıldığım kurum ve Kuruluşlar arasında; Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, İFSAK,BÜFOD,Halkarnas BOFSAD, derneklerinde, Uluslararası Af Örgütü, Selçuklu Belediyesi, Medicana, SAMSUNG Türkiye Yıldız Teknik Üniversitesi, Şehir Üniversitesi, Yaysat, Eğitim-Sen, GOP Hastanesi, SGS, Sanat Limanı, Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi, İDO & Şehir hatları, Beşiktaş Koleji, Türen Yaşam Sanat Merkezi bulunmaktadır. İlk kişisel sergisime İllüzyon ismini verdim. Sergisi deneysel bir çalışmaydı. BÜFOD’un katkılarıyla gönülden bağlı olduğum Büyükçekmece’de  Kervansaray’da açıldı.  Ayrıca GOSB Teknopark’da sergi salonuna taşıdı. İkinci Sergim Halikarnas Mirror Kör Nokta Bodrum Herodot Kültür Merkezi, Oasis Alış veriş Merkezi, Ankara Türk  Amerikan Kültür Derneğinde açıldı. Üçüncü sergim Dönüşüm ise Bodrum Dibeklihanda izleyici ile buluştu. Halihazırda açılmayı bekleyen üç sergi ve önemli projelerim bulunmakta. 2015’ de 25. Uluslararası Sanat Fuarına katıldım. Yurtdışında Fransa’da D’Ambialet à Istanbul isimli sergide, Amerika Birleşik Devletleri Chicago İSTANBUL temalı sergide, Stockholm de karma fotoğraf sergisinde  bulundu. Balkanlarda Successful 2014 de fotoğraf festivalinde fotoğraf gösterimle yer aldım. Türkiye’nin çeşitli illerinde ve kurumlarında fotoğraf gösterileri düzenledim.